İkili Opsiyon sonraki mum tahminleri stratejisi

İkili opsiyonlarda uzun süredir ticaret yapıyorsanız, şamdan kavramı konusunda bilgili olabilirsiniz. Şamdan çizelgeleri, Batı dünyasında ünlü olmadan önce bile Japon pazarında oldukça ünlüydü. 

Şamdanlar, tüccarlar tarafından piyasanın hareketini izlemek ve geleceğe yönelik tahminler yapmak için verileri analiz etmek için kullanılan en önemli göstergelerden biridir. Alım satım için kullanılan çeşitli analitik araçları analiz etmeye başlarsanız, mum grafiklerinin kullanıcı dostu yaklaşımları nedeniyle çoğunun kullanıldığını göreceksiniz.

Bu yazıda, piyasanın yükseliş mi yoksa düşüş mü olduğunu anlamak için ikili opsiyonlarla bir sonraki mumun nasıl tahmin edileceğini tartışacağız. Ticarette yeniyseniz, ikili opsiyonlar yatırım yapmak için en güvenli piyasalar olduğundan bu makale tam size göre.

Denemeye ve ticaretin temellerini öğrenmeye başlamak için Quotex'ye kaydolabilir ve para kaybetmeden ticarete başlayabilirsiniz.

İkili Opsiyon sonraki mum tahminleri stratejisi

Bunu bildiğim iyi oldu:

 • Mum grafikleri, yatırımcıların piyasa hareketlerini tahmin etmeleri ve ikili opsiyon ticaretinde bilinçli kararlar vermeleri için gerekli araçlardır.
 • Yükselen Üç Yöntem, Yan Yana Çizgiler ve Tasuki Gap gibi modeller, değişen başarı oranlarına sahip pazar eğilimlerini tahmin etmeye yardımcı olabilir.
 • Boğa piyasası tahminleri, Yutan Boğa Formasyonu, Çekiç ve Ters Çekiç gibi potansiyel bir yükseliş eğilimine işaret eden kalıplarla gösterilir.
 • Ayı piyasası tahminleri, Ayı Yutan Formasyonu, Kayan Yıldız ve Asılı Adam gibi potansiyel bir düşüş eğilimine işaret eden kalıplarla gösterilir.

İkili ticarette şamdan çizelgeleri nelerdir?

İkili-OPtions-şamdanlar
şamdanlar

Şamdanlar, tüccarlar tarafından piyasanın hareketini anlamak ve tahmin etmek için kullanılan en gelişmiş teknik araçlardan biridir. Size çeşitli zaman dilimlerindeki verileri tek bir mum çubuğunda sunabilirler. 

bu şamdan pozisyonu tarafından oluşturulan desenler, hacim ve boyut, işlemcinin direnç seviyelerini ve temel desteği anlamasına yardımcı olur. İkili opsiyonlarda ticaret yaparken risk faktörünü en aza indirmek için bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olur.

bir şamdan seçilen varlığın gövdesiyle birlikte belirli bir zaman dilimindeki fiyatını temsil eder. Şamdan üzerindeki fitil ve gölge, varlığın yüksek ve düşük fiyatını vurgular. Böylece yeşil renkli mum fiyat artışını, kırmızı renkli mum ise piyasadaki fiyatın düşüşünü gösterir.

Bu mum çubuklarının kalıpları, tüccarların yatırım ve satış fırsatlarını anlamada yardımcı olur - bir sonraki mum çubuğunun tahminleri, piyasanın yükseliş mi yoksa düşüş mü olduğunu anlamada yardımcı olur.

En iyi ikili broker:
(Risk uyarısı: Alım satım risklidir)

Pocket Option - Yüksek kârlı ticaret

123455.0/5

Pocket Option - Yüksek kârlı ticaret

 • Uluslararası müşterileri kabul eder
 • Yüksek ödemeler 95%+
 • Profesyonel platform
 • Hızlı para yatırma
 • Sosyal Ticaret
 • ücretsiz bonuslar
(Risk uyarısı: Alım satım risklidir)

İkili Opsiyonlar ile bir sonraki mum nasıl tahmin edilir?

Alım satım piyasasında kar elde etmek istiyorsanız, piyasanın yönünde alım satım yapmanız tavsiye edilir. Derin ayrıntılara girmeden önce, bir mum çubuğunu yorumlamanın en iyi yöntemi mum çubuğunun konumunu, hacmini ve göreli boyutunu analiz etmektir.

#1 Yükselen üç yöntem

Yükselen-üç-yöntemi
Yükselen üç yöntem

yükselen üç yöntem mum çubuğu tahmini için kullanılan en kolay yöntemlerden bazılarıdır. Bu metodolojinin temellerini öğrendikten sonra, desen grafikte oluşmaya başladığında karşınıza çıkacaktır.

Yükselen üç yöntem, geçerli olması için son muma yakın olması gereken beş mum ve bir mum oluşturur. Bu formasyon hem yükseliş hem de düşüş olabilir. İlk mum her zaman tıraşlı veya tıraşsız tepeye yakın kapalı beyaz bir mumdur. Sonraki üç mum, beyaz veya siyah olan dönen üstleri olan küçüktür. 

Üç gün boyunca düştükleri görülür, ancak ilk mumun altına düşmezler. Şimdi beşinci muma geçilirken, ilk mumun düşük noktasının üzerinde başlayacaktır. Beş değerin en yüksek kapanışına sahiptir. Bu sinyal, satın alma tarihinden itibaren 2-5 mumluk bir sona erme ile bu stratejide 70% başarı oranına sahiptir.

#2 Yan yana çizgiler

yan yana çizgiler
Yan yana çizgiler

Yan yana çizgiler oldukça yüksek bir başarı oranına sahip bir kalıptır. Grafikte yan yana duran iki çubuktan oluşur. 

Trend yukarı doğru olduğunda, günün sonunda ilk beyaz mum her zaman yüksek olacaktır. Bunun nedeni, şamdanların makul bir fiyat artışını vurgulayan iyi bir hacme sahip olmasıdır. Bu nedenle, aynı renkteki ikinci mum, ilk mumla aynı seviyeden başlayacak ve günün sonunda zirveye yakın kapanacak, hatta ilk mumun uzunluğunu bile geçebilir.

İyi bir hacme sahip iki beyaz mum, piyasanın artan gücünün bir göstergesidir. Bu gücün yakında çökeceği görülüyor. Bu nedenle, tüccarlar her zaman bu eğilimin peşindedir.

İpuçları: Sinyal oluşturmanın güvenilirliği her zaman zaman çerçevesine tabidir. 5 dakikada üretilen sinyaller, bir günde üretilen sinyallerden daha fazla gürültüye sahip olacaktır.

#3 Tatsuki boşluğu

Tasuki-Gap-örnek
Tasuki Gap örneği

Yükselen üç yöntem gibi, Tatsuki boşluğu da beş adede kadar mum içerir. bu tatsuki boşluk hem düşüş hem de yükseliş piyasalarında oluşturulabilir; bu modeli belirlemedeki tek faktör, piyasanın direncini veya desteğini gösteren görünür bir boşluktur.

Bu eğilim genellikle fiyatlarda piyasa yönünde bir boşluk oluştuğunda oluşur. Örneğin, piyasa aşağıdaysa, boşluk da aşağı doğru olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Düşen piyasa durumunda, mum yüksek bir hacme sahip olacak ve siyah olacak, günün yakınında veya en düşük seviyesinde kapanacak.

Sonraki birkaç mumun, piyasadaki direnci test etmek için ilk mumun üzerinde bir değerde açıldığı görülüyor. Kişi bu göstergeye girmeye karar verebilir, ancak onaylanmış bir direnç, pazardaki ikinci düşüşü vurgular. Bu sinyal, piyasa tahmininde 65% başarı oranına sahip. 

➨ Şimdi en iyi ikili komisyoncu Pocket Option'ye kaydolun!

(Risk uyarısı: Sermayeniz risk altında olabilir)

Yükselen bir piyasayı tahmin etmek

Yükseliş piyasasını tahmin etmek için mum grafiğindeki üç ana formasyona dikkat etmeniz gerekir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Yutan Boğa Modeli: boğa saran Alıcı sayısı piyasadaki satıcı sayısından fazla olduğunda mum grafiği üzerinde formasyon oluşur. Uzun yeşil bir çubuk ve daha küçük bir kırmızı çubukla temsil edilir. 
 • Çekiç: Çekiç durumunda, şamdan daha kısa bir gövdeye ve uzun bir alt fitile sahiptir. Alıcıların satış fiyatını artırdığını ve satıcının pazarında baskı oluştuğunu gösterir. Bu durumda, bir sonraki şamdan her zaman yeşildir.
 • Ters Çekiç: durumunda ters çekiç, üst fitilin daha uzun olduğu görülüyor ve bu da piyasadaki alım baskısını gösteriyor. Satıcılar fiyatları düşürür ve bu durumda alıcılar piyasaya hükmeder.

Yükselen piyasa eğilimi düşüş trendinden yükseliş trendine geri vitesi gösterdiği bilinmektedir. Bu model, varlıklara daha uzun süre girmek ve bunları elinde tutmak isteyen tüccarlar içindir.

Düşen bir piyasayı tahmin etmek

Bir düşüş piyasasını tahmin etmek için mum grafiğindeki üç ana formasyona dikkat etmeniz gerekir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Yutan Ayı Modeli: düşüş saran formasyonun yukarı yönlü piyasa trendinin sonunda oluştuğu görülüyor. Bu durumda, yeşil şamdan, piyasadaki düşüşü vurgulayan büyük bir kırmızı şamdan takip eder. Piyasanın düşüş eğiliminin bir göstergesidir.
 • Kayan yıldız: A kayan yıldız şuna benzer bir şekle sahiptir çekiç, ancak şamdan kırmızı renktedir. Bu model, kapanış fiyatı açılış fiyatından biraz daha yüksek olduğunda oluşturulur. 
 • asılı adam: Asılı adamın şekli, piyasada bir düşüş trendinin başlangıcını vurgulayan ters çevrilmiş çekici andırıyor. Alıcıların, piyasada büyük bir satış baskısı olsa bile fiyatları artırmayı başardıklarını vurguluyor.
➨ Şimdi en iyi ikili komisyoncu Pocket Option'ye kaydolun!

(Risk uyarısı: Sermayeniz risk altında olabilir)

Sonuç: Başarınız için bir sonraki mum tahmin stratejisini kullanın

Bu makalede, analitik ve veri tahmini becerilerimizi geliştirmek için mum grafiklerinin tahminini ve okunmasını tartıştık. Grafikte kalıp aramak ve tahminlerde bulunmak biraz zaman alacaktır, ancak düzenli uygulama ve deneylerle gelişmiş bir tüccar seviyesine ulaşacaksınız.

Eğer yeniyseniz, düzenli olarak bilinçli olarak çizelgede kalıpları aramaya başlamanız gerekir. Kaydolarak ve para kaybetmeden yatırım yaparak Quotex'de desen haritalama becerilerinizi denemeye başlayabilirsiniz.

Ticaret karmaşık bir alandır ve piyasayı anlamak için yıllarca pratik yapmak gerekir. Yine de, ticaret piyasası oldukça özneldir ve çeşitli risklere maruz kalır, ancak hesaplanmış riskler alarak ve bir denge bularak bunları kesinlikle en aza indirebilirsiniz. Ayrıca, bkz. stratejiler hakkında diğer makaleler.

​Bir sonraki mum tahmin stratejisi hakkında sık sorulan sorular:

Bir yükseliş mum çubuğunun aralığı nasıl hesaplanır?

Yükselen mum çubuğunun aralığı, üst gölge ile alt gölge arasındaki mesafe ölçülerek hesaplanır. Belirli bir süre boyunca fiyat hareketini vurgulayacaktır. Aralığı ölçmek için düşük fiyatı yüksek fiyattan da çıkarabilirsiniz.

Bir düşüş doji şamdanı nedir?

Ayı piyasası, piyasada bir tersine dönüş modelini vurgulayan Ayı Doji Yıldızı ile temsil edilir. İlk okuma, fiyat düşüşü izleyen uzun yeşil bir mumdur. Düşüş trendi piyasası sırasında grafikteki varlıkların satışını gösterir. 

İkili ticarette şamdan çizelgeleri nelerdir?

Mum grafikleri, ikili ticarette, bir varlığın belirli bir zaman dilimi içindeki fiyat hareketlerini, piyasa eğilimlerini belirtmek için desenler kullanarak gösteren teknik araçlardır.

İkili opsiyonlarda bir sonraki mumu nasıl tahmin edersiniz?

Bir sonraki mumu tahmin etmek, mum çubuğu desenlerini, hacmini ve konumunu analiz etmeyi içerir. Yükselen Üç Yöntem, Yan Yana Çizgiler ve Tasuki Gap gibi modeller tahminler için yaygın olarak kullanılır.

Mum grafiklerinde yükseliş piyasasının göstergesi nedir?

Yükseliş piyasası, Yutan Boğa Formasyonu, Çekiç ve Ters Çekiç gibi kalıplarla gösterilir ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş eğilimi olduğunu gösterir.

Mum grafiklerinde düşüş piyasasını ne ifade eder?

Ayı piyasası eğilimleri, fiyatlarda potansiyel bir düşüş eğilimine işaret eden Ayı Yutan Deseni, Kayan Yıldız ve Asılı Adam gibi kalıplarla gösterilir.

Yazar hakkında

Percival Knight
On yılı aşkın süredir deneyimli bir İkili Opsiyon tüccarıyım. Temel olarak, 60 saniyelik alım satımları çok yüksek bir isabet oranıyla yapıyorum. En sevdiğim stratejiler, şamdanlar ve sahte aralar kullanmaktır.

Bir yorum Yaz